Menu

Organizator

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
im. F. Chopina w Nowym Sączu

Partnerzy

Urząd Miasta Nowego Sącza

Sądeckie Towarzystwo Muzyczne

Nowosądecka Mała Galeria

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu

Pijalnia Artystyczna w Piwnicznej – Zdroju

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Uściu Gorlickim

Parafia pw. Najświętszej Marii Panny
Wniebowziętej w Brunarach

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna
w Nowym Sączu

Sądecka Biblioteka Publiczna
im. Józefa Szujskiego

Honorowy Patronat

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Małopolskiego
Witold Kozłowski

Prezydent Miasta Nowego Sącza
Ludomir Handzel

"Chopin - Tellefsen" - ostatni koncert projektu „Spotkania Nowy Sącz - Valdres: Nowe Krajobrazy, Nowe perspektywy muzyczne”

 

Po raz ostatni w tym roku Mała Galeria w Nowym Sączu gościła uczestników polsko-norweskiego projektu „Spotkania Nowy Sącz - Valdres: Nowe Krajobrazy, Nowe perspektywy muzyczne”. Profesor Barbara Halska, pianista Gunnar Flagstad – gość z Norwegii, wiolonczelista Piotr Hausenplas oraz wokalistka Klaudia Ziajkowicz przenieśli miłośników muzyki klasycznej w polsko-norweskie klimaty pod hasłem „Chopin – Tellefsen”. Profesor Barbara Halska w przedmowie opowiedziała zebranym o projekcie i jego realizacji. Natomiast Gunnar Flagstad wyraził ogromną radość, że to właśnie w Polsce, w Nowym Sączu, w ramach polsko-norweskiego projektu, może pierwszy raz zagrać utwory swojego rodaka Thomasa Tellefsena.

Thomas Dyke Acland Tellefsen (26 listopada 1823 – 6 października 1874) – norweski pianista i kompozytor. Urodził sie w Trondheim, gdzie uczył się u swego ojca, organisty Johana Christiana Tellefsena i Ole Andreasa Lindemana. Thomas dał swój pierwszy publiczny koncert w swoim rodzinnym mieście w wieku 18 lat. W następnym roku udał się do Paryża. W latach 1844-47 uczył się u Fryderyka Chopina, który stał się również jego przyjacielem i miał znaczący wpływ na jego muzyczny gust, styl gry i kompozycji.

Po bardzo udanym debiucie w Paryżu w 1851 roku, Tellefsen uważany był za jednego z najwybitniejszych pianistów swego czasu, a w szczególności podziwiano go jako interpretatora muzyki Chopina.

Twórczość: Mazurki, Nokturny, 2 Koncerty na fortepian i orkiestrę, 2 Sonaty na fortepian, Wielki Polonez, Sonata na fortepian i wiolonczelę, utwory koncertowe.

 

Program koncertu:

F.Chopin - Introdukcja i polonez op.3 na wiolonczelę i fortepian

T.Tellefsen - Sonata op.13 na fortepian

                    Nokturn op.11

F.Chopin - Grand Duo na tematy z opery „Robert Diabeł” G. Mayerbeera na wiolonczelę i fortepian

F.Chopin - Pieśni: Życzenie, Wiosna, Dwojaki koniec, Śliczny chłopiec