Profesor dr habilitowany BARBARA HALSKA (1935-2020)

Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Marii Smyczyńskiej-Fałęckiej, oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, gdzie studiowała u wybitnych pianistów, a także uczniów prof. Aleksandra Michałowskiego, prof. Józefa Śmidowicza oraz prof. Jerzego Żurawlewa. Działalność koncertową rozpoczęła w 1955 roku jako stypendystka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Od tego czasu nieprzerwanie trwała jej aktywność koncertowa.
Występowała jako solistka oraz kameralistka w Polsce, a także we Francji, Austrii, Belgii, Rosji, Słowacji, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Finlandii, Norwegii. Koncertowała na wielu prestiżowych estradach świata takich jak Teatro Real w Madrycie, Salle Gaveau i siedzibie Radio France w Paryżu oraz podczas festiwali takich jak Laghi e Castelli Romani we
Włoszech czy Festival Estival w Paryżu. Koncertowała z wieloma wybitnymi muzykami; A.PARISOT, P.Y. ARTAUD, J.P. RAMPAL, B. PERGAMENCHIKOV, J.FOURNIER, R. FAJN, M. JASZWILI, P. JANOWSKI i oczywiście z córką Beatą HALSKĄ LE MONNIER.
Barbara HALSKA należy do grona najwybitniejszych pianistów-kameralistów polskich. W programach koncertów solowych często umieszczała utwory Fryderyka Chopina, jak również muzykę francuską. Była niezwykle aktywną propagatorką zarówno muzyki polskiej za granicą jak również kompozytorów mniej znanych w Polsce. Słynne są jej wykonania utworów Konstantego Regameya, wszystkich cykli wokalnych Olivier’a Messiana jak również, utworów na skrzypce i fortepian Florent Schmitta i Aleksandra Tansmana.
Ma na swoim kącie imponującą ilość nagrań radiowych, telewizyjnych oraz rejestracji płytowych na których znajdują się utwory kameralne takie jak Pierre’a Bouleza, Siergieja Prokofiewa, Roberta Schumanna, Franza Schuberta, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego, Romualda Twardowskiego , Mariana Borkowskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Konstantego Regameya, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego. Aleksandra Tansmana. Jej płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytykę w Polsce oraz za granicą ( Ruch Muzyczny, Diapason,
Twoja Muza itd.).
Przez kilka lat była zapraszana na międzynarodowe kursy mistrzowskie w Salzburgu, Baden-Baden, Goslar, Lenk, Weimarze i Łańcucie, gdzie współpracowała z wybitnymi pedagogami m.in. Jeanem Fornierem, Jurijrm Jankielewiczem, Andre Gertlerem , Sandorem Vegh, Anatolijem Kisseljowem, Michaelem Flaksmanem. Ponadto, partnerowała młodym muzykom
podczas kilkudziesięciu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych m.in. w Moskwie, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Genewie, Tulizie , La Rochelle, Barcelonie, Lipsku, Wiedniu, Neapolu, Brescii, Vercelli. Od początku lat 80-tych prowadziła kursy interpretacji w zakresie gry solowej i kameralnej we Francji oraz Hiszpanii (St. Maur, Plerin-sur-Mer, Le Touquet, Valls, Vichy).

Od 1996 roku była Dyrektorem Artystycznym, a przy tym inicjatorką i współzałożycielem Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej oraz Festiwalu w Nowym Sączu, jej rodzinnym mieście. Dzięki jej niespożytej energii i pomysłowości sprawiła że zarówno Kurs jak i Festiwal należą dzisiaj do jednych z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Barbara Halska była inicjatorką oraz przewodniczącą jury MIEDZYNARODOWEGO KONKURSU DUETOW FORTEPIANOWYCH w BIAŁYMSTOKU, który jest wydarzeniem światowej rangi.
Barbara Halska była profesorem Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej pasja do muzyki była niesamowicie komunikatywna. Była niezwykle zaangażowana w przekazywanie swojego doświadczenia oraz wiedzy muzycznej młodym muzykom oraz swoim studentom. Była pedagogiem bardzo wymagającym, stawiającym na dokładność oraz zaangażowanie w realizacje obranej mysli muzycznej. Nie szczędziła ani czasu, ani sił na lekcje które, pomimo jej stanowczości, odbywały się zawsze w atmosferze bardzo przyjaznej. Barbara HALSKA została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Była wielokrotnie wyróżniana Nagrodą Rektora UMFC.
Barbara Halska napełniała entuzjazmem i wiarą w siebie bardzo liczne grono młodych muzyków w Polsce i zagranicą. Jej interpretacje bogate kolorystycznie wypełnione były głęboką emocjonalnością. Pomimo bardzo dynamicznej osobowości, Barbara Halska była osobą niezwykle skromną, z entuzjazmem niosącą pomoc innym.