Beata Halska Le Monnier

Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Kursu Muzycznego i Festiwalu im. Barbary Halskiej w Nowym Sączu

„… absolutnie fantastyczna gra…olśniewająca technika i nieskazitelna intonacja…”
/ Selekcja THE STRAD /
„Beata Halska proponuje tutaj wizję tryskającą energią, wrażliwą z ogromnym zaangażowaniem, ukazuje ona prawdziwe mistrzostwo.”
/ DIAPASON /

Jest znaną i renomowana skrzypaczką, zamieszkałą na stałe we Francji. Beata Halska Le Monnier jest profesorem w Conservatoire Maurice Ravel w Levallois Perret – Grand Paris.

Ukończyła Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu, otrzymując premier prix w klasie prof. Jean Fourniera i następnie w wyniku wygranego konkursu otrzymuje stypendium na studia podyplomowe u Gerarda Pouleta.

Jej rozwój artystyczny był również kształtowany przez tak wybitnych pedagogów jak: J.Jankelewicz, H.Szeryng ,Y .Menuhin , S.Vegh , J.Gingold oraz jej matke, Barbare Halska z ktora prowadzila bardzo intensywna dzialalnosc koncertowa.

Działalność koncertowa Beaty Halskiej jest promowana przez prestiżowe fundacje: Fundację Menuhina, Philippe Morris, Fondation de France oraz Fundację Kultury.

BEATA HALSKA – LE MONNIER otrzymuje czolowe nagrody na miedzynarodowych konkursach w Neapolu i Bresci. Za wybitne osiagniecia artystka otrzymuje prestizowa nagrode FONDATION de FRANCE.

Zapraszana przez miedzynarodowe festiwale muzyczne m.in. w: Menton, Le Touquet, Montpellier, Bordeaux, Warszawską Jesień , Festiwal Mozartowski w Paryżu , Flaneries Musicales w Reims, Muzyka w Starym Krakowie.

Ma na swoim koncie nagrania fonograficzne entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodowe media. Jeden z najwazniejszych miedzynarodowych miesięcznikow The STRAD w LONDYNIE poswieca jej artykul entuzjastycznie kometujacy interpretacje koncertu A.TANSMANA nagranego jako prapremiera swiatowa dla firmy OLIMPIA. Jej nagrania DVD i CD sa rowniez promowane przez znaczace miesieczniki Diapason i Le Monde de la Musique w Paryżu.

Skrzypaczka koncertowała w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in. w: Theatre des Champs – Elysees, L`Opera Comique, Salle Gaveau, Philharmonie de Versailles, G.Verdi w Mediolanie, Theatre Saint – Louis w Lizbonie, Suntory Hall w Tokio, Teatr Wielki w Brescii w sali Gewandhausu w Lipsku.

Beata Halska również stale koncertuje jako solistka i koncertmistrzyni z orkiestrą kameralną Solistes de Versailles. W dziedzinie kameralnej koncertuje także z mężem Bernardem Le Monnier- w duecie « Violons deVersailles« oraz w zalożonym przez siebie kwartecie « Leonore« promowanym przez merostwo w Levallois- Perret.

Artystka dziala na rzecz propagowania muzyki polskiej we Francji w Association Musifleuves oraz w Stowarzyszeniu Polskich Artystow Muzykow w Paryzu jako wice prezydent.

Jej ostatnie CD z nagraniem utworów na skrzypce i fortepian wybitnego kompozytora francuskiego Florent SCHMITTA ( 1870 – 1958 ) wydane przez firmę NAXOS otrzymało w miesięczniku CLASSICA i zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową prasę.

Działalność artystyczna Beaty Halskiej jest uhonorowana włączeniem jej w poczet osobistości skupionych w prestiżowej AKADEMII NAUKI I SZTUKI w WERSALU.

Beata Halska jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Nowym Sączu oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu « Musique au Parc » w Voisins le Bretonneux/ Francja.

Beata Halska gra na znakomitym instrumencie Jean-Baptiste VUILLAUME (1835).