Mariusz Patyra urodził się w Orzyszu w Polsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Jego nauczycielami byli: Zbigniew Ciucias, A. Hoffmann w Olsztynie, Agnieszka Cypryk-Chmielewska, prof. J. Kucharski w Warszawie, prof. K. Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremona. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Bolesława Siarkiewicza, jest też wykładowcą tej uczelni.

Mariusz Patyra, prawdziwy wirtuoz skrzypiec, rozpoczął karierę artystyczną po wygraniu w 2001 roku Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolo Paganiniego. Jego sukces był wyjątkowy, ponieważ był pierwszym polskim skrzypkiem, który wygrał „Premio Niccolo Paganini”. Patyra otrzymał również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację Kaprysów Paganiniego oraz kopię skrzypiec wielkiego mistrza „Il Cannone”; miał zaszczyt występować na oryginalnym Guarneri del Gesu Niccolo Paganiniego podczas późniejszych koncertów.

Jego osiągnięcie zapoczątkowało trasy koncertowe na całym świecie, w tym w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Mariusz Patyra grał z tak wybitnymi orkiestrami jak: Tokyo Royal Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia („Amadeus”), Filharmonia Narodowa w Warszawie Orkiestra Symfoniczna i Sinfonia Varsovia.

Nagrania dla Polski, północnych Niemiec (NDR), zachodnioniemieckiego (WDR) i włoskiego radia (RAI TRE) dają wgląd w wirtuozowską grę tego młodego artysty.

Nagrane prace:

Vivaldi: Cztery pory roku, Lipinski Royal Fidelity, 2008

Paganini: Koncert skrzypcowy nr 1,

Saint-Saens: Introduction and Rondo Capriccioso op. 28, Massenet: Thais-Méditation DUX 2008

Wieniawski: Koncerty skrzypcowe nr 1 i 2 DUX 2008

Mariusz Patyra gra na kopii skrzypiec Guarneri del Gesu 1733, zbudowanych przez Christiana Erichsona (Hannover 2003), a także na kopii skrzypiec „Il Cannone” 1742, zbudowanych przez Johna.B. Erwina (Dallas 2000). Od marca 2020 gra na skrzypcach „Wojciech Topa 2020”.