Wiolonczelista, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwent tej uczelni w klasach Kazimierza Michalika i Andrzeja Zielińskiego.

Jest laureatem II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu w 1987 roku oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec nad Morawicą (Czechy) w 1993 roku.

Piotr Hausenplas prowadzi szeroką działalność koncertową, występując jako solista i kameralista. Koncertował z orkiestrami polskimi i zagranicznymi (m.in. Warszawscy Soliści Concerto Avenna, Camerata Akademia, Filharmonia w Ostrawie). Chętnie nawiązuje współpracę artystyczną z zespołami kameralnymi (np. Kwartet Camerata, Kwartet Prima Vista) i wybitnymi polskimi artystami: Barbarą Halską, Edwardem Wolaninem, Maciejem Grzybowskim, Lechem Napierałą, Tytusem Wojnowiczem, Magdaleną Szczepanowską, Katarzyną Dudą, Jakubem Jakowiczem, Krzysztofem Chorzelskim.

Wspólnie z pianistką Ewą Skardowską oraz skrzypkiem Adamem Zarzyckim tworzy Varsovia Piano Trio, z którym koncertował w Wielkiej Brytanii, Danii, Turcji, Rumunii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Chinach. Wraz z Varsovia Piano Trio nagrał płytę „Polish Chamber Music” dla wytwórni DUX (2005). 

W Roku Chopinowskim 2010 prezentował dzieła kameralne Chopina m.in. w Gruzji, Egipcie, Turcji, Arabii Saudyjskiej.

W 2014 roku dokonał nagrań dla firmy SIGNUM na płytę „Dreamscape” z utworami kameralnymi Andrzeja Panufnika w setną rocznicę urodzin kompozytora.

Piotr Hausenplas dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

Obok działalności koncertowej zajmuje się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, jak również podczas mistrzowskich kursów letnich (m.in. w Nowym Sączu). Wielokrotnie zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Ponadto stale współpracuje z orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, gdzie pełni funkcję solisty, a zarazem koncertmistrza wiolonczel.